Serßay

Join the forum, it's quick and easy

Serßay
Serßay
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Hoşgeldiniz...
Hoşgeldin Misafir
Mesaj Sayın 0
Son Ziyaretin Perş. Ocak 01, 1970

İyi Forumlar...
Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular
» Gizli Laboratuvarımız
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyC.tesi Tem. 10, 2010 9:40 am tarafından Serßay

» Klayyeye Bakmadan Bunu Yazabilir Misiniz
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyC.tesi Tem. 10, 2010 8:54 am tarafından hakanberk

» Okuyabiliyor musunuz?
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyC.tesi Tem. 10, 2010 8:51 am tarafından hakanberk

» ---ünivERsİtELer---
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyC.tesi Tem. 10, 2010 8:45 am tarafından hakanberk

» Konuğumuz GüL_GüZeLi
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyC.tesi Tem. 10, 2010 8:38 am tarafından hakanberk

» Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyC.tesi Tem. 03, 2010 2:04 pm tarafından Serßay

» Sitenin EnLeri
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyÇarş. Haz. 30, 2010 8:21 pm tarafından nacves

» Gelsin qelsin kim qelsin?
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyÇarş. Haz. 30, 2010 8:19 pm tarafından nacves

» 4 kelime 1 cümle
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyÇarş. Haz. 30, 2010 8:16 pm tarafından nacves

» Yer misin Yemez misin?
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyÇarş. Haz. 30, 2010 8:12 pm tarafından nacves

» 2010 ÖSS Sistemi (YGS / LYS)
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyCuma Ekim 02, 2009 4:21 pm tarafından Serßay

» Ayı EfkarLanmış :)
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyCuma Tem. 17, 2009 8:42 pm tarafından Serßay

» NBA Live 2003 Oyun Hileleri
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyCuma Tem. 17, 2009 8:40 pm tarafından Serßay

» Trials 2 Second Edition - Full
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptySalı Tem. 14, 2009 9:00 pm tarafından VaLe

» NBA Live 2003 - Full
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPtsi Tem. 13, 2009 2:46 pm tarafından VaLe

» Knights of Honor Oyun Hileleri
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPtsi Tem. 13, 2009 2:37 pm tarafından VaLe

» Knights of Honor - Full
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPtsi Tem. 13, 2009 2:35 pm tarafından VaLe

» Gemimiz Batıyor...
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPtsi Tem. 13, 2009 2:04 pm tarafından Serßay

» Konuğumuz VaLe
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPtsi Tem. 13, 2009 1:50 pm tarafından VaLe

» 5 yaşında anne olmuşş
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPtsi Tem. 06, 2009 7:14 pm tarafından GüL_GüZeLi

» Özlem Mesajları
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPtsi Tem. 06, 2009 2:12 pm tarafından GüL_GüZeLi

» EN TUHAF fobiler
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPtsi Tem. 06, 2009 12:06 pm tarafından GüL_GüZeLi

» Kolbastı!!!
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPtsi Tem. 06, 2009 11:57 am tarafından Serßay

» Niye yoLdun Len xD
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPtsi Tem. 06, 2009 11:39 am tarafından GüL_GüZeLi

» aşka bak beah:))))
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPtsi Tem. 06, 2009 11:35 am tarafından GüL_GüZeLi

» Aşka Sesleniş...
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyPerş. Tem. 02, 2009 11:40 am tarafından GüL_GüZeLi

» Sözü Bendim.. Notası Sen..
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyÇarş. Tem. 01, 2009 4:23 pm tarafından GüL_GüZeLi

» Büyük Mükafat
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyÇarş. Tem. 01, 2009 2:51 pm tarafından GüL_GüZeLi

» Ne güzeldir birine ‘ İyi ki Varsın’ Diyebilmek
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyÇarş. Tem. 01, 2009 1:56 pm tarafından GüL_GüZeLi

» Şok! Rep sistemi artık aktiftir
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya EmptyÇarş. Tem. 01, 2009 1:50 pm tarafından GüL_GüZeLi

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Mart 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Takvim Takvim

En iyi yollayıcılar
Serßay (492)
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Vote_lcap1Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Voting_barNeden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Vote_rcap1 
mat_-_rock (316)
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Vote_lcap1Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Voting_barNeden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Vote_rcap1 
GüL_GüZeLi (265)
Elif Lâm Râ (86)
emRahhh (68)
VaLe (45)
ciRcuS (31)
nacves (27)
kiiko (17)
hakanberk (5)

Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya

Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Empty Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya

Mesaj tarafından Serßay C.tesi Tem. 03, 2010 2:04 pm

Cemal Süreya ve Sezai Karakoç'u tanımayanız yoktur herhaLde. İkisi de bu üLkenin yetiştirdiği en nadide şairLerdendir.

CemaL Süreya'nın soyisminin "Süreyya" değiLde "Süreya" oLması hep dikkatimi çekmiştir. OrjinaL keLimesi 'Süreyya' oLan isim neden 'Süreya'dır, yoksa nufüs idaresindeki memurun yanLış yazmasından doLayı mı ismi öyLe kaLmıştır der dururdum. Bunu daha sonra öğrendim. BeLki bir şehir efsanesidir. beLki de gerçek ama benim çok iLgimi çekmişti. SizinLe de payLaşmak istiyorum :

CemaL Süreya ve Sezai Karakoç üniversitede sınıf arkadaşıdırLar. Ve sınıfLarında 'Muazzez Akkaya' isminde birde kız varmış. İkisi de bu kızı gizLiden gizLiye severLermiş. Sınıfta gün boyu aynı kıza duydukLarı iLgiyi birbirLerine anLatırLarmış. Hatta Muazzeze yazdıkLarı şiirLeri birbirLerine okurLarmış. Sonra bu aşk, zamanLa kızışmış ve birbirLerine 'ben eLde ederim, sen edersin' derken 'kim eLde edecek?' diye iddiaya tutuşmuşLar. Kaybeden büyük bir bedeL ödeyecek demişLer. Ve bu bedeL ömrü boyunca üzerinde kaLacak. Bedene fizikseL bir zarar oLmayacak diyede karar kıLmışLar. Ve sonunda adını değiştirmeye geLmiş oLay.

CemaL Sürey(y)a Kazanırsa ;Sezai Karakoç'un soyadı 'Karkoç' oLacak

Sezai Karakoç Kazanırsa ; CemaL Süreyya'nın soyadı 'Süreya'oLacak.

ve tabi tahmin ettiğiniz gibi kızı Sezai Karakoç eLde eder ve çıkmaya başLar. CemaL Süreya'da gidip tek 'Y' harfini attırır soyadından.

İşte Süreyya'dan Süreya'ya geçiş dönemi böyLe oLmuştur.

Peki sonrasında ne oLdu diye merak ediyor musunuz?

Muazzez Akkaya bir iddia sonucu kendisi iLe Sezai Karakoç'un kendisi iLe çıktığını öğrenir. Biraz da sorunLarı oLan Muazzez bunu kaLdıramamış, okuLu bırakmış ve memLeketi oLan Geyve'ye gitmiştir.

Sezai Karakoç bu duruma çok üzüLür ve Muazzez Akkaya'ya ithafen Mona Rosa'yı yazar. Mona Rozayı okumamış oLsanız da muhakkak bir yerLerde duymuşsunuzdur ama biLmeyenLer için şunu söyLeyeyim. Şair Karakoç,1950 yıLında MüLkiye'de öğrenci iken yazmıştır bu şiiri. Ancak 2002 yıLına kadar yayınLanmamıştır. Bana göre "Mona Roza" Türk edebiyatının en mahrem akrostiş şiiridir. Şiirin her kıtasının baş harfine bakarmısınız.

MONA ROSA

M ona Rosa. Siyah güller, ak güller.
Geyve'nin gülleri ve beyaz yatak.
Kanadi kirik kus merhamet ister.
Ah senin yüzünden kana batacak.
Mona Rosa. Siyah güller, ak güller.

M lur aya karsi kirli çakallar,
Ürkek ürkek bakar tavsanlar daga.
Mona Rosa bugün ben de bir hal var.
Yagmur iri iri düser topraga,
Ulur aya karsi kirli çakallar.

Açma pencereni perdeleri çek,
Mona Rosa seni görmemeliyim.
Bir bakisin ölmem için yetecek.
Anla Mona Rosa ben bir deliyim.
Açma pencereni perdeleri çek.

Z eytin agaçlari, sögüt gölgesi,
Bende çikar günes aydinligina.
Bir nisan yüzügü bir kapi sesi.
Seni hatirlatir her zaman bana.
Zeytin agaçlari, sögüt gölgesi.

Zambaklar en issiz yerlerde açar
Ve vardir her vahsi çiçekte gurur.
Bir mumun ardinda bekleyen rüzgar,
Isiksiz ruhumu sallar da durur.
Zambaklar en issiz yerlerde açar.

Ellerin, ellerin ve parmaklarin
Bir nar çiçegini eziyor gibi.
Ellerinden belli olur bir kadin,
Denizin dibinde geziyor gibi.
Ellerin, ellerin ve parmaklarin.

Zaman ne de çabuk geçiyor Mona.
Saat onikidir söndü lambalar
Uyu da turnalar girsin rüyana,
Bakma tuhaf tuhaf göge bu kadar.
Zaman ne de çabuk geçiyor Mona.

A ksamlari gelir incir kuslari,
Konarlar bahçemin incirlerine.
Kiminin rengi ak kiminin sari.
Ah beni vursalar bir kus yerine.
Aksamlari gelir incir kuslari.

Ki ben Mona Rosa bulurum seni
Incir kuslarinin bakislarinda.
Hayatla doldurur bu bos yelkeni.
O masum bakislarin su kenarinda.
Ki ben Mona Rosa bulurum seni.

K irgin kirgin bakma yüzüme Rosa.
Henüz dinlemedin benden türküler.
Benim askim uymaz öyle her saza.
En güzel sarkiyi bir kursun söyler.
Kirgin kirgin bakma yüzüme Rosa.

A rtik inan bana muhacir kizi,
Dinle ve kabul et itirafimi.
Bir soguk, bir mavi, bir garip sizi
Alev alev sardi her tarafimi.
Artik inan bana muhacir kizi.

Y agmurdan sonra büyürmüs basak,
Meyvalar sabirla olgunlasirmis.
Bir gün gözlerimin ta içine bak
Anlarsin ölüler niçin yasarmis.
Yagmurdan sonra büyürmüs basak.

Altin bilezikler o kokulu ten
Cevap versin bu kus tüyüne.
Bir tüy ki can verir gülümsesen,
Bir tüy ki kapali geceye güne.
Altin bilezikler o kokulu ten.

M ona Rosa. Siyah güller, ak güller.
Geyve'nin gülleri ve beyaz yatak.
Kanadi kirik kus merhamet ister,
Ah senin yüzünden kana batacak.
Mona Rosa. Siyah güller, ak güller.

Sezai Karakoç

Her kıtanın baş harfine bakacak oLursanız,"Muazzez Akkayam" çıkar.
Muazzez Hanım bu şiiri okuduktan sonra intehar ettiği söyLenmektedir,fakat başka rivayetLere göre şu anda Amerika'da yaşamaktadır.
Serßay
Serßay
Admin
Admin

Erkek
Hobiler : Edebiyat
Ruh Hali : Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Dusunc10

Rep Sistemi
Aktiflik:
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Img_left100/100Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Mp  (100/100)
Başarı Puanı :
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Img_left100/100Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Empty_bar_bleue  (100/100)
Güçlülük:
Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Img_left100/100Neden Cemal Süreyya değil de Cemal Süreya Mp  (100/100)

- Similar topics